تعمیر کارتریج

 

 

شارژ کارتریج کپی

شارژ کارتریج کپی  ، از جمله مباحثی است که قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. نکته ی جالب درمورد این کار این است که تشابهات بسیاری با شارژ کارتریج پرینتر دارد. برای شارژ کارتریج، نیاز به تونر و دولوپر داریم که البته حتما باید از نوع مرغوب این مواد استفاده شود. در غیر این صورت، آسیب های جدی دستگاه کپی را تهدید می کند. با ما همراه باشید تا به ارائه ی نکاتی پیرامون شارژ کارتریج کپی شارپ بپردازیم.

 

****************************************************************************

شارژ و سرویس کارتریج تونر شارپ ۲۰۲

دستگاه های سازگار:

Sharp AR162, AR162S, AR162SJ, AR163, AR164, AR201, AR206, AR207, ARF201, ARM160, ARM162, ARM205

تجهیزات مورد نیاز:

پیچ گوشتی چهارسو
پیچ گوشتی دو سو
جاروبرقی تائید شده برای تمیز کردن تونر
عینک ایمنی و ماسک تنفس

هشدار : همیشه موقع کار کردن با تونر از تجهیزات ایمنی مانند ماسک استفاده کنید. هرگز تونر را در هوا پراکنده نکنید و از جاروبرقی با فیلتر مناسب برای تمیز کاری استفاده کنید.

وسایل مورد نیاز:

۴۵۰ گرم تونر (برای شارژ کارتریج تونر)
۴۰۰ گرم دولوپر(برای تعویض دولوپر)
چیپ برای تونر کارتریج (برای شارژ کارتریج تونر)

 

شش پیچ واقع در بالای کارتریج با دسته سبز را حذف کنید. روکش را از سمت دستگیره بلند کنید. کاور را به سمت خود بکشید و جدا کنید.

خارهایی که روکش تخت را نگه داشته است جدا کنید. روکش تخت را بلند و بیرون بیاورید.

 

مخزن ذخیره تونر استفاده شده را با استفاده از جارو برقی یا دمنده تمیز کنید. در طرف مقابل، درپوش تونر را بردارید. مخزن ذخیره تونر را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید. حتماً توجه شود که اطراف درپوش و فنر به خوبی با استفاده از جاروبرقی تمیز شود.

 

دو پیچ نگهدارنده چیپ قدیمی را از کارتریج باز کنید. چیپ جدید و دو پیچ مذکور را در محل خود نصب کنید.

 

روکش تخت رویین را برداشته و زبانه ها و پین را در جهت مناسب خود قرار دهید. صفحه بالایی را به گونه ای قرار دهید که تمام پین ها و زبانه ها در جایگاه خود قرار گیرند.

 

شش پیچ را در جایگاه خود نصب کنید. شکل را ببینید. چک کنید که فنر نصب شده به آسانی در جایگاه خود حرکت کند.

 

با تونر شارژ با کیفیت شارپ کارتریج را پر کنید.
درپوش را بگذارید و آن را از نظر نشتی بررسی کنید.

 

جداسازی قطعات و تعویض دولوپر (یونیت developer)

 

روکش سمت جلویی و راست دستگاه کپی را باز کنید. پیچ بزرگی را که در مرکز یونیت Developer قرار دارد باز کنید. با دقت یونیت Developer را باز کنید.

یونیت Developer از دو بخش مجزا تشکیل شده است، بخش بالایی و پایینی، از نیمه بالایی ۳ پیچ را باز کنید. تصویر را ببینید.
با دقت پودر دولوپر (Developer) کهنه را در سطل آشغال خالی قرار دهید. با استفاده از جاروبرقی تمام آن قسمت را تمیز کنید.
با دقت دولوپر جدید را در امتداد مارپیچ تونر رسانی در نیمه پایینی قرار دهید.

 

  • قسمت بالایی را به همراه پیچ ها نصب کنید.
  • چرخ دنده ی محرک چرخش  دولوپر Developer را در جهت نشان داده شده برای توزیع دولوپر به طور مساوی بچرخانید.

چرخ دنده قسمت Developer را در جایگاه خود نصب و با استفاده از پیچ بزرگ آن را ثابت کنید.

توجه: دکتر بلید نیز می تواند باز شود شکل را ببینید ولی این کار توصیه نمی شود چرا که این تیغه باید به صورت مناسبی درزگیری شود.

 

                           

توجه: غلطک مغناطیسی (مگنت) می تواند با باز کردن ۳ پیچ در زیر درپوش انتهایی باز شود که این کار مستلزم باز کردن سیم ها، فنر و قاب می باشد. در این حالت غلطک مغناطیسی(مگنت) می تواند جدا شود. البته این کار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود چرا که نصب مجدد و دقیق هاب بسیار دشوار می باشد. روش به صورت زیر می باشد.

 

توجه داشته باشید که این روش توصیه شده توسط شارپ می باشد.

A : یک نخ را به دور یک سوزن ببندید

B: نخ را نگهدارید و سوزن را به سمت غلطک مغناطیسی(مگنت) ببرید. (از پین قفل کاغذی استفاده نکنید چرا که سنگین است و جهت مناسب را نشان نمی دهد.)

C: سوزن را به نزدیکی غلطک مغناطیسی بیاورید و در فاصله ۲-۳ میلی متری قرار دهید و با استفاده از یک مارکر یا ماژیک آن را بر روی غلطک نشانه گذاری کنید

فاصله بین بخش علامت گذاری شده تا تیغه دکتر بلید را اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید ۱۸ میلی متر می باشد. اگر نبود قاب را شل کنید و فاصله را در میزان گفته شده تنظیم کنید

عیب یابی

کدهای عنوان در کتابچه ذکر شده، که برای همه مشکلات عادی مفید نیست.

کدهای E: خطا در بخش اصلی

کدهای L: موتور / مشکلات آینه

کدهای H: مشکلات فیوزیگ یا هیتر

کدهای U: خطاها EEPROM / خطاهای ارتباطی

کدهای F: خطاهای ارتباطی فکس ارتباطات برد خطا / پرینتر

*******************************************************************************

نکات مهم در شارژ کارتریج

بد نیست ابتدا توضیح کوتاهی در مورد کارتریج داشته باشیم . کارتریج یا Cartridge، منبع تامین رنگ در دستگاه های کپی است. در کارتریج های جوهر افشان جوهر و در نمونه های لیزری، تونر استفاده می شود. جالب است بدانید که استفاده از تونر، دارای مزایایی نسبت به استفاده از جوهر است. از جمله این که تونر، دیر خشک می شود و عمر بیشتری نیز در مقایسه با کارتریج دارد. در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که در شارژ و تعویض کارتریج  موثر می باشد.

شارژ یا تعویض کارتریج؟

طبق گفته ی کارشناسان شارژ کارتریج کپی شارپ ، شارژ کارتریج به طور کلی به صرفه تر از تعویض آن با یک کارتریج جدید است. چرا که می توان گفت : شارژ کارتریج یکی از ارزانترین روش هاست، در حالی که برای تعویض کارتریج در دستگاه های کپی، کاربر باید متحمل هزینه ی بیشتری شود. نکته ی دیگری که نباید از یادآوری آن غافل شد این است که، تقریباً پس از هر بار شارژ می توان حدود ۸۰ درصد کارکرد یک کارتریج اورجینال را بدست آورد. این نکته، باعث می شود که تفاوت چندانی بین کارتریج شارژ شده باکارتریج نو وجود نداشته باشد.

همچنین جالب است بدانید که اگر شارژ کاتریج بطور کامل انجام شود و تونر استفاده شده از جنس مرغوب باشد، می توان تا ۸۰ درصد تعداد کپی و ۸۰ درصد کیفیت کپی مورد نظر را نسبت به یک کارتریج اورجینال بدست آورد. البته کیفیت کپی یک کارتریج نیز ارتباط مستقیمی با تونر و قطعات جانبی کارتریج دارد. درست است که با جایگزینی یک کارتریج جدید، از کیفیت کپی بالاتری برخوردار خواهیم بود، اما با توجه به هزینه ی بالای تعویض کارتریج، بهتر است قبل از هرچیز ، مشخص کنیم که به چه میزان کیفیت نیاز داریم.

نکات مهم در شارژ کارتریج پرینتر

رعایت مواردی در شارژ کارتریج پرینتر شارپ، می تواند موجب بهبود عملکرد کارتریج و در نتیجه، ارتقاء کیفیت چاپ گردد. از جمله ی این نکات، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از مواد مرغوب

دیگر نکته ی مهم در شارژ کارتریج پرینتر شارپ، استفاده از موارد مرغوب برای این کار می باشد. وجود تونر و دولوپر بی کیفیت در کارتریج، علاوه بر ارائه ی چاپ نه چندان خوب از دستگاه، منجر به خرابی پرینتر در درازمدت می شود. این در حالی است که برخی واحدهای خدماتی، با هدف کسب سود از مواد درجه دو و سه برای شارژ کارتریج استفاده می کنند و در نتیجه، کاربران را با مشکلاتی مواجه می سازد.

برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی، توصیه می کنیم برای شارژ کارتریج پرینتر شارپ خود تنها به مراکز معتبر اطمینان کنید. همچنین اگر انجام این کار را خودتان بر عهده می گیرید، از با کیفیت بودن مواد مصرفی اطمینان حاصل کنید.

شارژ کارتریج توسط افراد مجرب

اگرچه بسیاری از کاربران خودشان اقدام به شارژ کارتریج پرینتر شارپ می کنند، باید توجه باشید که بروز خطا در روند انجام این کار، می تواند دستگاه را با مشکلاتی مواجه سازد. به عنوان مثال، جاگذاری غلط کارتریج، ممکن است به نشت مواد و در نتیجه ، بروز ایراد در عملکرد پرینتر منجرر گردد. از این رو توصیه می کنیم اگر قبلا تجربه ی این کار را نداشته اید، شارژ کارتریج پرینتر شارپ خود را به مراکز معتبر بسپارید تا به صورت کاملا صحیح و بدون نقص انجام گردد.

مراحل شارژ کارتریج پرینتر

با اجرای مراحل زیر، می توانید شارژ کارتریج پرینتر  خود را انجام دهید:

پرینتر را از برق کشیده و از عدم وجود جریان برق در آن مطمئن شوید.
درپوش دستگاه را بردارید و کارتریج را به آرامی از جای خود خارج نمایید.
با برداشتن برچسب روی کارتریج، منافذ ورودی جوهر را مشاهده می کنید.
با استفاده از آب گرم و یک دستمال، هد کارتریج را تمیز کنید. توصیه می کنیم برای پاکسازی هد، از محلول های پاک کننده استفاده نکنید. این کار به مرور زمان هد را دچار مشکل کرده و از کیفیت چاپ ارائه شده می کاهد.
با استفاده از یک سرنگ، میزان جوهر متناسب با حجم کارتریج را درون آن تزریق کنید. در این مرحله از شارژ کارتریج پرینتر شارپ، نیاز به جوهرهای سازگار با مدل دستگاهتان دارید؛ این مساله را می توانید از دفترچه راهنمای پرینتر متوجه شوید.
پس از پایان کار، اطراف منافذ ورودی جوهر را تمیز کرده و کارتریج را با دقت در محفظه ی مخصوصش جایگذاری نمایید.

 

هواگیری برای شارژ کارتریج پرینتر

نکته ی بسیار مهمی که در روند شارژ کارتریج پرینتر شارپ باید به آن توجه شود، هواگیری این قطعه می باشد. در صورت وجود هوا در کارتریج، شاهد مشکلات جدی در عملکرد پرینتر خواهید بود. لذا لازم است که پس از تزریق جوهر، حتما این کار را انجام دهید. توضیح اینکه پس از پایان تزریق، چند ساعت از کارتریج هیچ استفاده ای نکنید. سپس، سوزن سرنگ را جدا کنید و از طریق سوراخ موجود در زیر کیت هواگیری، سرنگ را وارد کارتریج نمایید. پیستون سرنگ را بالا بکشید و وقتی جوهر به درون آن وارد شد، مکش را متوقف کنید. این اتفاق، نشان دهنده ی عدم وجود هوا در کارتریج بوده و عملیات هواگیری به درستی انجام شده است.

در پایان توصیه می کنیم اگر تجربه ی قبلی در انجام شارژ کارتریج پرینتر شارپ ندارید، برای پیشگیری از بروز هرگونه مشکل، به یک مرکز معتبر مراجعه کرده و خدمات لازم را دریافت نمایید.

تعویض کارتریج در دستگاه کپی رنگی

چنانچه کارتریج مورد نظر، رنگی باشد باید کمی دقت بیشتری به خرج داد. در کارتریج هایی که برای کپی های رنگی مورد استفاده قرار می گیرند، ، نیاز به بررسی بیشتر کیفیت چاپ مد نظر کاربر است. اگرچه شارژ کارتریج کپی شارپ در حالت رنگی نیز مانند کارتریج های اصل، مرسوم و متداول است، اما در واحد شارژ کارتریج کپی شارپ، این میزان کیفیت کار است که در نهایت، انتخاب را برایمان مشخص می کند.این را باید بدانید که دستگاه هایی که کپی رنگی به کاربر می دهند، برای چاپ حرفه ای تصاویر روی کاغذ گلاسه به کار نمی روند، در نتیجه نیازی به کیفیت صد درصدی در این نوع کارتریج وجود ندارد. حال که به کیفیت فوق العاده ای نیاز نیست، با شارژ کردن کارتریج در دستگاه های کپی رنگی، هزینه ی اضافی خرید کارتریج نو را از لیست هزینه های خود حذف کنید.

تعویض کارتریج در دستگاه کپی سیاه و سفید

کارشناسان مجرب در امر شارژ کارتریج کپی شارپ معتقدند که اگر کارتریج مورد نظر برای یک دستگاه کپی سیاه و سفید باشد می توان چنین نتیجه گیری کرد که هدف، داشتن کپی سیاه و سفید از متون و اسناد آن هم با کیفیت متوسط است. خوشبختانه باید گفت که کارتریج های شارژ شده، امکان ارائه ی کپی با ۸۰ درصد کیفیت کارتریج اصل را برای کاربر فراهم می کنند. پس در این مورد، مقرون به صرفه است که کارتریج مورد نظر را شارژ نمائید.

واحد تعمیر کپی کارتریج

با وجود اینکه تعویض کارتریج کپی  کار چندان سختی نیست، باید گفت که این کار ظرافت های خاص خود را داشته و بهتر است توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود. در پردیس چاپگر باران ، کارشناسان مجربی حضور دارند که این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام می دهند. از جمله نکات مهم در مورد این مرکز، می توان به استفاده از مواد با کیفیت و مرغوب برای شارژ کارتریج اشاره نمود. پیش تر نیز اشاره کردیم که نوع ماده ی مصرفی در شارژ کارتریج کپی شارپ، تاثیر بسزایی در عملکرد این دستگاه دارد.

واحد تعمیرات پرینتر کارتریج

کلیه ی اقدامات لازم جهت شارژ کارتریج پرینتر  های پرمصرف، در واحد تعمیر پرینتر این دستگاه در پردیس چاپگر باران انجام می گردد. کارشناسان مجرب ما ضمن اشراف کامل بر حساسیت های موجود در این کار، شارژ کارتریج را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. در واحد تعمیر پرینترهای پرمصرف  پردیس چاپگر باران ، از مرغوب ترین مواد در کارتریج استفاده شده و کاربران می توانند از عملکرد مطلوب پرینتر خود اطمینان حاصل نمایند. نکته ی دیگر اینکه در این واحد، کلیه ی مراحل شارژ کارتریج با دقت و حساسیت بالایی انجام شده و از بروز مشکلات بعدی در این قطعه جلوگیری به عمل می آید.

برچسب ها